Czy opóźnienie wytrysku jest możliwe?

Mężczyźni, którzy cierpią na przedwczesną ejakulację, często zastanawiają się, czy opóźnienie wytrysku jest w ogóle możliwe. Na szczęście jest to jak najbardziej możliwe, w dodatku leczenie i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku są skuteczne w 90%, a więc szansa na sukces jest bardzo duża. Istnieje kilka sposobów na opóźnienie wytrysku, a wybór konkretnej metody zależy przede wszystkim od intensywności problemu oraz od jego przyczyn. Przyczyny te często mają podłoże psychologiczne. Zbyt wczesna ejakulacja może być wynikiem nerwicy, częstego narażenia na sytuacje stresogenne, lęku przed kobietami lub niechęcią do nich, a nawet urazu z przeszłości, dotyczącego sfery seksualności. W takim przypadku można opóźnić wytrysk poprzez eliminację problemów psychologicznych w ramach działań psychoterapeutycznych.

Jeśli wczesna ejakulacja jest wynikiem schorzeń neurologicznych czy nieprawidłowego metabolizmu neuroprzekaźników, wówczas wytrysk może zostać opóźniony dzięki zastosowaniu farmaceutyków, tzw. selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Są to leki sprzedawane wyłącznie na receptę. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących ich dawkowania, ponieważ w przeciwnym razie mogą wystąpić skutki uboczne. Bardziej bezpieczne są tabletki oparte na składnikach ziołowych, pochodzenia naturalnego, dostępne bez recepty. Natomiast jeżeli przedwczesny wytrysk to wina zbyt wrażliwej żołędzi, ejakulację można opóźnić za pomocą specjalnych maści zmniejszających wrażliwość żołędzi, które nakłada się 20-30 minut przed stosunkiem. Na polskim rynku można zakupić również prezerwatywy pokryte warstwą benzokainy, które opóźniają wytrysk. Benzokaina jako środek znieczulający o działaniu miejscowym działa w taki sposób, jak opisane maści i kremy – częściowo znieczula członek, przeciwdziałając zbyt silnemu pobudzeniu seksualnemu i za intensywnym odczuciom.

Skuteczne w opóźnianiu wytrysku są także ćwiczenia. Popularna jest tu technika „start-stop”. Polega ona na stymulacji i jej zaprzestawaniu, co należy wykonywać naprzemiennie (można zacząć od masturbacji, a następnie zacząć ćwiczyć razem z partnerką). Nieco mniejszą skuteczność mają ćwiczenia mięśnia Kegla, polegające na wielokrotnym jego zaciskaniu i rozluźnianiu.

Sposobów na opóźnienie wytrysku jest więc wiele, ale przed podjęciem decyzji o ich zastosowaniu najlepiej skonsultować się z lekarzem-seksuologie, który zdiagnozuje problem, spróbuje określić jego przyczynę oraz dobierze najwłaściwszą formę jego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *