Pomimo tego, że orgazm i ejakulacja są ze sobą związane, to nie są tym samym. Orgazm poprzedza faza plateau, czyli odczuwane skurcze, które przesuwają spermę przez nasieniowody.
W tej fazie mężczyzna jest świadomy, że za chwilę nastąpi wytrysk, a wraz z nim orgazm. Jądra podnoszą się i powiększają, oddech i tętno przyspieszają, a ciśnienie krwi wzrasta.
Orgazm mężczyzny
Wraz z orgazmem zachodzą inne zjawiska fizjologiczne –pęcherzyki nasienne, w których znajduje się sperma, gwałtownie się obkurczają, a nasienie przechodzi do moczowodu. Jest to pierwsza faza orgazmu, której nie da się przedłużyć.
Po niej następuje faza druga szczytowa, podczas której pojawiają się skurcze moczowodu i penisa, a wraz z nimi ejakulacja. Poziom zadowolenia zależy od ilości spermy – im jej więcej, tym większą satysfakcję odczuwa mężczyzna.
Potem napięcie spada, a rekcje seksualne ustają. Przez pewien czas mężczyzna nie jest w stanie na nowo podjąć żadnych czynności seksualnych.
Można podnieść intensywność orgazmu poprzez zwiększenie ilości i jakości spermy. W tym celu warto zrezygnować z papierosów i zbyt dużych ilości alkoholu. Ważna jest też odpowiednia dieta – nie może w niej zabraknąć selenu i cynku, gdyż te pierwiastki są odpowiedzialne za wzrost i dojrzewanie plemników.
Ponieważ orgazm pojawia się jednocześnie z wytryskiem, opóźnienie wytrysku przekłada się na przedłużenie orgazmu.
Jak opóźnić wytrysk?
Ejakulacja to reakcja fizjologiczna, tak jak oddawanie moczu – nad jednym i drugim można zapanować. W tym celu możliwe jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń, np. zaciskanie penisa.
Gdy mężczyzna czuje, że zbliża się orgazm, może chwycić penis i go zacisnąć, umieszczając kciuk w miejscu ujścia cewki moczowej.
Gdy podniecenie nieco opadnie, można powrócić do stosunku.
Środki poprawiające jakość nasienia
Razem z ćwiczeniami można stosować specjalne preparaty, które zwiększają ilość produkowanej spermy, regulują metabolizm serotoniny i testosteronu, a tym samym wpływają na czas wytrysku i długość oraz intensywność orgazmu.
Zamiast leków na receptę można nabyć środki ogólnodostępne, oparte na składnikach naturalnego pochodzenia, albo prezerwatywy wydłużające orgazm.
Jeśli jednak te metody zawiodą, to warto skonsultować się z lekarzem (urologiem lub seksuologiem). Być może problem z wytryskiem wynika z chorób ogólnych – wtedy najpierw trzeba leczyć te choroby.
Być może problemy to wina dolegliwości psychologicznych – w takim przypadku konieczna jest psychoterapia.