Ćwiczenia

Jednym ze sposobów na eliminowanie przedwczesnego wytrysku jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które go opóźniają. Ćwiczenia takie określa się skrótem APE (ang. anti premute ejaculation). Opracowuje się je indywidualnie dla konkretnego pacjenta po konsultacji lekarskiej, jednak istnieje kilka uniwersalnych zasad, które można zastosować w każdym przypadku.  Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk mogą być wykonywane samodzielnie lub wraz z partnerką.

Ćwiczenia APE nie są zbyt wymagające, jednak aby przyniosły oczekiwany skutek, należy być konsekwentnym i wykonywać je systematycznie, każdego dnia. Do najprostszych ćwiczeń należy masaż odpowiednich punktów na ciele. Masować należy punkt, który znajduje się na lewym udzie, z tyłu w odległości czterech palców od zgięcia kolanowego. Inny punkt do masowania znajduje się w połowie wysokości mostka, na linii brodawek sutkowych.

Następne ćwiczenie to sterowanie wyobraźnią, połączone z relaksacją i technikami oddechowymi. Najpierw, przez 15 minut, należy odpocząć, poleżeć i głęboko oddychać. Ważne jest przy tym, aby oddychać przeponą. Następnie trzeba wyobrazić sobie scenę łóżkowa, która przebiega tak, jak mężczyzna by sobie tego życzył – bez problemów z wytryskiem. W momencie, gdy w wyobraźni zbliża się do wytrysku, należy zatrzymać wizualizację.

Bardziej wymagające jest ćwiczenie polegające na zaciskaniu mięśnia PC (mięśnia gruczołu krokowego). Początkowo może być to trudne, jednak z biegiem czasu można dość do wprawy.  Mięsień ten można zaciskać podczas oddawania moczu, zatrzymując na chwile jego strumień. Wstrzymywaniu strumienia moczu towarzyszy wdech, a podczas rozluźniania mięśnia należy wykonać powolny wydech. Na początku może temu ćwiczeniu towarzyszyć dyskomfort, który z czasem mija. Mięsień PC zaciska się także bez oddawania moczu, najpierw seriami po 15-20 powtórzeń. Liczbę tę należy stopniowo zwiększać. Serie powtarza się 3-4 razy dziennie.

Kontrolę ejakulacji można wyrobić podczas masturbacji, którą przerywa się w momencie, gdy podniecenie narasta, a następnie kontynuuje się stymulację. Wstrzymywanie wytrysku nie może być jednak całkowite – tzn. masturbacja nie może zakończyć się bez wytrysku, ponieważ wpływa to negatywnie na zdrowie. Trzeba uważać, aby masturbacja nie stała się mechaniczna ani zbyt pośpieszna, ponieważ może to nasilić problem z przedwczesnym wytryskiem. Powolna, kontrolowana masturbacja po pewnym czasie pomaga w odzyskaniu pełnej kontroli nad ejakulacją. Masturbacji może towarzyszyć naciskanie penisa – palec wskazujący i środkowy należy umieścić po penisem, a kciuk na jego wierzchniej części i lekko go nacisnąć.

Gdy kontrola zostanie już częściowo odzyskana, można spróbować ćwiczyć razem z partnerką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *